גרנה פדנו – אותנטיות עם חותמת

בתחילת שנת 2016 הצלחנו להביא לישראל את גבינת הגרנה פדנו שלצד חותמת ההגנה האזורית מופיעה על אריזתה גם חותמת כשרות. התהליך התחיל לפני כ-3 שנים כשחברנו למחלבה אחות באיטליה, לטריה סוציאלה מנטובה – Latteria Sociale Mantova, ולאחר שנחתם הסכם חגיגי, עמלנו יחד על פיתוח גרנה פדנו כשרה וגם אותנטית למהדרין. מחלבות גד משווקת את גבינת הגרנה פדנו בבלעדיות בישראל.

לטריה סוציאלה מנטובה הוקמה בשנת 1929 כקואופרטיב של מגדלי בקר במחוז מנטובה, במטרה להבטיח את המשך קיומן של שיטות הגידול המסורתיות, האחראיות לאיכותו המופלגת של החלב המופק באזור. היצרנים המקומיים התאדו דווקא אז משום שמגמות של ייעול ותיעוש העמידו בסכנה את מסורות הגידול והפקת החלב, שטעמו מהותי לטעמה של הגבינה, וההגנה האזורית על המוצרים המקומיים (וביניהם הגרנה פדנו) עדיין לא הייתה קיימת  – לקח עוד 20 שנה עד שזה קרה.

מאז הקמתה, ועד היום המחלבה משתמשת אך ורק בחלב של עדר פרות הרועות בחופשיות באדמה הירוקה והעשירה של מנטובה. בזכות היסודות שעליהם קמה המחלבה, ובראשם שימור השיטות המסורתיות וייצור הגבינה בעבודת יד, Latteria Sociale Mantova  היתה בין המחלבות הראשונות שעברו בקלות את תהליכי הפיקוח והבקרה, שנוסחו על ידי הקונסורטיום של גרנה פדנה, וזכו לחותמת ההגנה האזורית.

מתכונים עם גבינת גרנה פדנו